Mona Lisa severu | Epizóda šestnásta – Dievča s perlovou náušnicou

LINK na obraz Dievča s perlovou náušnicou: https://www.mauritshuis.nl/en/our-collection/artworks/670-girl-with-a-pearl-earring/

Najznámejšia perla na svete, ktorá nie je súčasťou zbierky klenotov kráľovskej rodiny. Je namaľovaná Johannesom Vermeerom na obraze Dievča s perlovou náušnicou. Nevinný výraz tváre, akoby nám dievčina chcela niečo povedať, nezvyčajný turban na hlave a na ušiach veľká perlová náušnica. Obrazy ako tento sa nazývali „tronies“- neboli to portréty v pravom slova zmysle, keďže sa nesnažili zachytiť konkrétneho človeka – skôr šlo štúdiu konkrétneho typu alebo postavy.

V tejto časti Artstory si povieme viac o samotnom obraze, ale dozviete sa aj vtipnú príhodu viažucu sa na kúpu tohto obrazu či zaujímavosti o perle.

Pozývame vás na výlet do Múzea Mauritshuis v Haagu, spolu s vašou sprievodkyňou a kurátorkou do ucha Michaelou Šimonovou a návštevníčkou virtuálnej galérie Artstory Tatianou Poliakovou.

Sledujte nás aj na našom FB, kde zdieľame novinky a zaujímavosti zo sveta umenia: https://www.facebook.com/ArtStoryPodcast  a tiež na našej IG stránke: https://www.instagram.com/artstory_podcast/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *