Homosexuál a oddaný grekokatolík, umelecký vizionár a celebrita, komercia, avantgarda, fotografia a pop-art | Epizóda pätnásta – Andy Warhol

Andy Warhol. Má korene na Slovensku a má aj vlastné múzeum v Medzilaborciach. Celebrity stáli v rade na jeho farebné portréty a dokonca mal vlastnú šou na MTV.  Okrem práce s fotografiou a filmom je známy najmä vďaka pop-artu.

V tejto časti Artstory si povieme niečo o jeho detstve a podmienkach, v ktorých vyrastal, o jeho umeleckých začiatkoch, o jeho úspechoch, vášňach aj neduhoch. Dozviete sa, kto vlastne Andy Warhol bol, ako žil a aký umelecký odkaz nám zanechal.

Pozývame vás na výlet do New Yorku (alebo do Medzilaboriec) za komerčným umením, spolu s vašou sprievodkyňou a kurátorkou do ucha Michaelou Šimonovou a návštevníčkou virtuálnej galérie Artstory Tatianou Poliakovou.

Diela spomínané v podcaste:

https://warhol.netx.net/portals/warhol-exhibitions/#asset/101424

Portrét s parochňou

https://warhol.netx.net/portals/warhol-exhibitions/#asset/101349

Coca Cola

https://warhol.netx.net/portals/warhol-exhibitions/#asset/102296

Marilyn Monroe

https://warhol.netx.net/portals/warhol-exhibitions/#asset/101348

Campbellové polievky

https://en.wikipedia.org/wiki/Sticky_Fingers#/media/File:The_Rolling_Stones_-_Sticky_Fingers.png

Rolling Stones: Sticky Fingers cover

https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2013/nov-2013-contemporary-evening-n09037/lot.16.html?locale=en

Silver Car Crash

Sledujte nás aj na našom FB, kde zdieľame novinky a zaujímavosti zo sveta umenia: https://www.facebook.com/ArtStoryPodcast  a tiež na našej IG stránke: https://www.instagram.com/artstory_podcast/